Sprawozdanie z działalności Oddziału za 2006 rok:

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach tego serwisu (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)

chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.Wszelkie prawa zastrzeżone

All rights reserved 

© 2011 TOnZ - Oddział Bieszczadzki

 • Wyprawy na Kresy
  W dniach 29 kwiecień – 2 maj zorganizowano wycieczkę Podole. Trasa wiodła z miejscami związanymi szczególnie z historią Rzeczpospolitej m.in. Kamieniec Podolski, Chocim, Halicz, Buczacz, Czortków, Skała Podolska, Okopy Trójcy Świętej, Trembowlę.

 

 • Jałowe
  W kwietniu 2006 r. prowadzono prace porządkowe na starym cmentarzu przycerkiewnym w Jałowem. Główne prace polegały na wycince starych drzew i odkrzaczaniu terenu.

 

 

 

 

 

cerkiew i cmentarz

 

 • Cmentarz w Lipiu
  W czerwcu 2006 prowadzono prace porządkowe na starym cmentarzu przycerkiewnym w Lipiu. Prace zostały przeprowadzone wraz z młodzieżą z ustrzyckiego Zespołu Szkól Licealnych oraz z ukraińską młodzieżą ze szkoły w Striłkach na Ukrainie.

 

 • Profesor Waniek
  Z inicjatywy m.in. TONZ, w dniu 31 lipca 2006 r. w Krakowie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski Pan Profesor Eugeniusz Waniek. Urodzony w Ustrzykach Dolnych, przez całe życie kultywował swoją twórczością artystyczną historię miasta i cały rejon bieszczadzki. W dniu 20 września w Ustrzykach Dolnych a następnie 28 października w Krakowie została otwarta wystawa prac artysty związana z Jego setną rocznicą urodzin. Uczestniczyła w niej również delegacja zarządu Oddziału.

 

 • Villa Neve
  Wydawało się, że dla tej zabytkowej kamienicy nie ma już ratunku. A jednak po latach znalazł się inwestor, który zaryzykował remont budynku dawnego pogotowia ratunkowego a przed wojną….
  W grudniu 2006 r. generalny remont obiektu został zakończony a pięknie odnowiony został włączony w jedną z ofert noclegowych miasta.

 

 • Przewodnik po pograniczu
  W lipcu 2007 Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych wydało przewodnik „Pogranicze polsko-ukraińskie w Bieszczadach”, którego autorami są członkowie oddziału Andrzej i Natalia Szczerbiccy. Wydawnictwo było współfinansowane przez EFRR w ramach programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG III. Publikacja powstała w oparciu o wieloletnią pracę członków Oddziału zarówno terenową jak i archiwalną. Opisuje i przybliża czytelnikom historię miejscowości położnych wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej w Bieszczadach po stronie polskiej i ukraińskiej.

 

 • Stulecie TONZ
  Rok 2006 był dla całego Towarzystwa był wielkim jubileuszem. Setną rocznicę powstania Towarzystwa jako kontynuatora powstałego w 1906 roku Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami Przeszłości obchodziło Towarzystwo przez cały rok. Jego kulminacją była uroczystość spotkania członków z okazji zamknięcia obchodów 100-lecia Towarzystwa. W jej programie oprócz wystąpień okolicznościowych i koncertów było wręczenie zasłużonym członkom – również i naszego Oddziału – medali i odznak. I tak brązowy medal zasłużony dla kultury „Gloria Artis” otrzymał kol. Bogdan Augustyn. Złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami” otrzymali Mieczysław Darocha i Andrzej Szczerbicki.