cerkiew w Równi

 

CERKIEW W WÓLCE ŻMIJOWSKIEJ

pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Cerkiew p.w. Narodzenia NMP wybudowana w latach 1894 – 96. Jest trójdzielna, konstrukcji zrębowej, orientowana. Prezbiterium zamknięte prostokątnie z wewnętrzną zakrystią na osi. Przed wejściem do babińca ganek wsparty na dwóch słupach. Nawa kryta czworobocznym, łamanym dachem, zwieńczonym hełmem blaszanym. Nad babińcem i prezbiterium podobne wieżyczki z hełmami. Wszystkie dachy kryte blachą. Chór muzyczny w nawie, wsparty na dwóch słupkach, o prostym parapecie. Na sklepieniach nawy oraz w glifach (grubościach) otworu po carskich wrotach zachowały się fragmenty polichromii figuralnych, a w prezbiterium, na ścianach - dekoracje z motywami architektonicznymi. W zakrystii widoczne są polichromie patronowe (szablonowe) na zmiennym (pion lub poziom) układzie desek. Na zewnątrz zdobiony ażurowo portyk z dwiema kolumienkami, dekorowane snycersko (jednostronnie) nadproże drzwi wejściowych z motywem serca i krzyża. Również okna po obu stronach cerkwi mają dodane po bokach dekoracyjne, pionowe deski, a wzdłuż elewacji widoczne, delikatnie wyprofilowane rysie. W drzwiach głównych do cerkwi zachowało się ozdobne, metalowe wykończenie dziurki do klucza. Wewnątrz cerkwi wycinane deski balustrady balkonu babińca. Niestety brakuje jednej oraz kilku desek w podłodze galerii. Ubytki desek są również w podłodze prezbiterium i suficie zakrystii. Na zewnątrz uszkodzone deskowanie portyku oraz elewacji, ślady niszczącego działania wody. Polichromia z 1898 r. z autorstwa Stefana Fedorowskiego. W prezbiterium przedstawienie adoracji Oka Opatrzności przez dwa anioły.

Autorki fotografii:
Anna Kowalewska-Onaszkiewicz,
Dorota Czapiga-Snopińska,
Katarzyna Adamczyk,
Beata Garwacka

UWAGA COPYRIGHT

Wszystkie materiały prezentowane na stronach tego serwisu (np. teksty, layout, grafiki, zdjęcia, logotypy, kod html/css etc.)

chronione są prawem autorskim. Ich nieautoryzowane wykorzystanie w jakikolwiek sposób jest karalne.Wszelkie prawa zastrzeżone

All rights reserved 

© 2011 TOnZ - Oddział Bieszczadzki

obsługa merytoryczna:

bogdan@tonzbieszczadzki.pl

administracja strony:

tomek@tonzbieszczadzki.pl